Stomatologia i ortodoncja w Opolu: różnice

Częstym błędem popełnianym przez osoby, które nie mają dużego kontaktu z dentystą jest mylenie usług stomatologicznych z ortodoncją. W jednym i w drugim przypadku chodzi oczywiście o zęby, ale należy znać różnicę między tymi dwiema odrębnymi, chociaż czasami przenikającymi się dyscyplinami. O ile więc dentysta w Opolu bez większych problemów zapełni nam ubytek w zębie, pomoże go wyrwać albo wyleczy ropiejące dziąsło, o tyle nie zawsze będzie w stanie przygotować odpowiedni aparat do ortodoncji.

Ortodoncja, czyli aparaty na zęby. Różnica jest banalna: dentysta leczy zęby, ortodonta zajmuje się przygotowywaniem aparatów na zęby, ich dopasowywaniem, tworzeniem odpowiednich protez i uzupełnień. Ortodonta pracuje najczęściej na podstawie zaleceń dentystycznych, ale sam również powinien posiadać odpowiednią wiedzę stomatologiczną, która pomoże mu kontrolować uzębienie pacjentów i sprawdzać czy aparat działa poprawnie – nie jest za luźny, za ciasny albo po prostu źle dopasowany. Współcześnie w wielu gabinetach dentystycznych znajdują się również gabinety ortodontów ściśle ze sobą współpracujących. Dzięki temu pacjent może w jednym miejscu załatwić obie sprawy, bez latania z gabinetu do gabinetu, a lekarze sami wymieniają między sobą stosowną dokumentację. W takich przypadkach istnieje także możliwość szybkiej konsultacji między dentystą a ortodontą.

Czy dentysta to też ortodonta? Często zdarza się, że stomatolog z Opola będzie jednocześnie ortodontą, a więc będzie posiadał odpowiednie uprawnienia medyczne i skończy stosowne szkolenia potwierdzone państwowym dyplomem. Zajmowanie się ortodoncją jest niezwykle odpowiedzialnym zajęciem, ponieważ dziedzina ta to nic innego jak prawidłowe formowanie uzębienia aby w przyszłości nie dochodziło z nim do większych problemów. Niestety wciąż wielu Polaków ignoruje problem uważając ortodoncję wyłącznie za dziedzinę kosmetyki medycznej, która ma pomóc w idealnym kształtowaniu zębów. Tymczasem wady zgryzu mogą prowadzić w przyszłości do poważnych komplikacji a nierówno rosnące zęby stają się nierzadko przyczyną problemów z gryzieniem, snem, chrapaniem albo nawet oddychaniem. Dlatego tak ważne są regularne kontrole dentystyczne – nawet jeśli nie widzimy dziur, ubytków czy próchnicy, dentysta będzie w stanie sprawdzić również prawidłowość naszego zgryzu i odpowiednio wcześnie podjąć leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>